Login Register

artykuł w przygotowaniu....

Articles > inne > Gary Oldman

Moderator section

Source links

more...

Videos

TOP 10

more...

Gary Oldman
 
O Oldmanie mówi się, że nie istnieje rola, której aktor ten nie mógłby zagrać przekonująco. Bez względu na to czy gra rolę artysty punk-rockowego, zamachowca, weterana wojennego czy wampira, potrafi bez reszty wcielić się w rolę. Choć potrafi dobrze zagrać prawie każdy typ postaci, w jego dorobku przeważają role złoczyńców i wyniszczonych, dwuznacznych moralnie bohaterów.

Urodził się jako Leonard Gary Oldman w New Cross, w południowym Londynie i został wychowany przez matkę i dwie siostry. Jego ojciec, alkoholik, z zawodu spawacz, opuścił rodzinę, kiedy Gary miał siedem lat. W wieku 16 lat Oldman zakończył naukę w szkole średniej i rozpoczął pracę w sklepie z artykułami sportowymi; w czasie wolnym od pracy studiował literaturę, a potem aktorstwo pod kierunkiem Rogera Williamsa. Rozpoczął pracę w Greenwich Young People"s Theatre, a po odbyciu nauki w szkole teatralnej, do której mógł uczęszczać dzięki otrzymanemu stypendium, pracował w Citizens Theatre w Glasgow. Później związał się z zespołem z londyńskiego West End i w roku 1985 otrzymał nagrody dla najlepszego aktora i najciekawszej nowej twarzy za rolę w sztuce "The Pope"s Wedding" ("Wesele papieża").

W tym czasie Oldman wystąpił również w swoim kinowym debiucie "Remembrance" (1981) oraz w dwóch filmach telewizyjnych, spośród których wyróżnił się w "Honest, Decent and True" (1985). Pierwszy przełom nadszedł w jego karierze, kiedy pojawił się w niepokojącym para-dokumencie ("Sid and Nancy", 1986), o tragicznym związku artysty punk-rockowego z Nancy Spungen. Mrożąca krew w żyłach kreacja pogrążonego życiowo rockmana, którą stworzył Oldman, zebrała entuzjastyczne krytyki. Zupełnie różna od poprzedniej, rola pisarza, Joe Ortona, w filmie Stephena Frearsa, "Kij wam w oko"(1987), przyniosła mu nominację do nagrody dla najlepszego aktora, przyznawanej przez Brytyjską Akademię Sztuki Filmowej i Telewizyjnej. W owym roku Oldman przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, by w 1988 roku ukazać się w filmie Nicholasa Roega, "Track29". Jego pierwszą rolą w dużej Hollywoodzkiej produkcji była rola podejrzanego o zamach na Kenned"yego, Lee Harveya Oswalda w filmie Olivera Stonea "JFK" (1991); zagrał też tytułową rolę podłego, lecz zmysłowego wampira w "Drakuli" Francisa Forda Coppoli (1992).Oprócz ról ekscentryków, jak zapuszczający dredy i próbujący udowodnić, że jest rastamanem Drexel Spivey z "True Romance" (1993), Oldman gra również bardziej konwencjonalnych bohaterów, o czym możemy się przekonać oglądając go w roli policjanta w filmie "The Professional" (1994).

Swoim reżyserskim debiutem uczynił mroczny, na poły autobiograficzny dramat o patologicznej londyńskiej rodzinie robotniczej, który zadedykował ojcu ("Nic doustnie", 1997). Do grania ról dziwaków powrócił w "Piątym elemencie" Luca Bessona (1996). Postać wykreowana w filmie "Air Force One" zaowocowała kolejnymi nagrodami i nominacjami, podobnie jak rola w zrealizowanym w 2000 roku filmie pod tytułem "The Contender". Jedną z najnowszych ról Oldmana jest postać Masona Vergera, oszpeconej ofiary doktora Hannibala Lectera w filmie Ridleya Scotta, "Hannibal".

 

Rating comment: 0/0

User section

Gallery

Videos

Dracula-Bram Stokers

Source links

// // // //